poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Chałka 10 przykazań II

Dziś chałka w innym wydaniu choć podobnym co poprzednia.
Zrobiłam inny układ bułeczek-chałeczek w warkoczu-chałce.
Skład ciasta jak na chałkę - z 1kg.mąki. 
Formujemy:
10 bułeczek chałeczek i układamy je obok siebie w 2 rzędach. Trzeba wstawić coś w miejsce jajek na czas rośnięcia. Wstawiłam metalowe rurki do pieczenia rurek francuskich.


Bułeczki-chałeczki i otaczamy długim uplecionym warkoczem z ciasta.


Kiedy ciasto podrośnie w miejsca rurek wkładamy lekko dokręcając jajka w skorupkach ugotowane wcześniej na twardo. I czekamy chwilkę , by ciasto urosło. Wkładamy do piekarnika na 200-220st.C na 20-25 minut. 

Nie zrobiłam zdjęcia chałki upieczonej , bo zapomniałam a poszła na stół i została tylko mała cząstka. Chałkę kroimy-wyłamujemy - jedną część bułki z jajkiem i podajemy .Sposoby podawania:

1. Można również po upieczeniu chałki z jajkami - wyjąć jajka , obrać ze skorupek i ponownie włożyć je w miejsce bułeczek. Dopiero wtedy kroić na porcje dla gości. Podaję w skorupkach.


2. Obrane jajka ze skorupek i polane gęstym sosem też utworzą pyszne danie chałkowe.

3. Jajka przekroić na połowę w poziomie . Utworzą piękny widok. Te same połówki można zakryć masami wielokolorowymi np: żółta jajeczna, czerwona-paprykowo-pomidorowa, zielona-koperkowa itd.

4. Przekroić jajka wzdłuż i obie połówki włożyć do jednego dołka w bułeczce.

5. Myślę, że gdyby były jajka kamionkowe wtedy można piec chałkę z kamionkami a potem włożyć jajka już ugotowane w miejsca chałek.

6. Jajka krojone na plastry i przełożone pastami. 

7. Kolorowe skorupki lub kolorowe bez skorupek

Pozdrawiam. Mela

Poniżej odpowiedź na zadane pytanie dotyczące jajek w chałce. Najpierw gotuje się jajka na twardo w skorupkach. Jak się uformuje 10 bułeczek chałeczek wtedy wkłada się w środek to jajko w skorupce. Potem robi się wieniec (warkocz) dookoła tych 10 bułeczek chałeczek. Odstawić do rośnięcia i co jakiś czas trzeba "dokręcać" jajka w tych miejscach , bo jak ciasto rośnie to wypycha jajka. Zresztą na blasze przed pieczeniem długo ciasto nie rośnie. Przed włożeniem do pieca również lekko "dokręcić" (dopchnąć) jajka i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200st.C na 20-25 minut. Cała chałka jest robiona z 1 kg.mąki pszennej. Jak dzielić chałkę? 1 jajko w jednej chałeczce czyli wychodzi 10 porcji. Jajka obierają sobie goście. Można podać na stół chałkę z jajkami już obranymi ze skorupek - skorupki obieramy po upieczeniu ciasta oczywiście i ponownie wkładamy . Można odłamywać wieniec i jeść osobno a bułeczkę z jajkiem osobno. Nie zawsze każdy ma ochotę na jajko.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

wpadnij na komentarz: