piątek, 7 kwietnia 2017

Jak zrobić szybko macę pesachową

Mamy macę zwykłą i pesachową. Czym się różnią ? Nie zawsze masz taką macę w domu lub w sklepie, a tu potrzebujesz macę na Pesach i Przaśniki. Co robić? Samemu zarobić ciasto i upiec. Oczywiście, że najlepiej kupić oryginalną w koszernym sklepie wyrabianą w koszerny sposób. Warto wiedzieć jednak jak uratować sytuację. A sytuacje bywają różne i nieprzewidziane.

Potrzebujesz mąkę pszenną 2 szklanki i ciepłą wodę w ilości: 2/3 szklanki, nie dodajemy  soli. Tajemnicą dobrej macy i sprawnego zarobienia ciasta jest właśnie ciepła woda.

Czy możesz użyć  podwójną porcję lub potrójną porcję ? 
- Nie.
 -Dlaczego?
Macę pesachową trzeba zarobić w 18 minut ( wymieszać składniki, wymiesić ciasto i rozwałkować, podziurkować) . Upływ czasu liczy się od zarobienia ciasta czyli połączenia wody z mąką do momentu wstawienia jej do piekarnika. By upiec z większej ilości mąki np. z kilograma trzeba mieć w tym wprawę albo kilka par rąk do wałkowania i duży piekarnik. W domach raczej jest niewielki piekarnik.
W czasie świąt nie może być niczego kwaszonego a mąka w połączeniu z wodą zaczyna kwasić się już po 18-21 minutach albo wcześniej jeśli temperatura otoczenia jest wysoka. I to jest główna przyczyna czasowa i różnica między macami zwyczajną a pesachową.


Do dzieła:
Wyrób ciasto na macę z powyższych składników , podziel na placuszki i rozwałkuj bardzo cienko lub mniej cienko: Na ile cienko? To zależy jakie polubisz. Rozwałkowałam bardzo cieniutko i po upieczeniu nie łamią się. Wywałkuj okrągłe cienkie placuszki lub kwadratowe lub inny kształt. Podziurkuj np widelcem i spiesz się, bo dziurek ma być mnóstwo lub zrób je radełkiem.Wstaw do nagrzanego piekarnika 180 st.C  i piecz przez ok.10-15 minut - zdecyduj sama ile wymagają czasu, bo każdy domowy piekarnik troche inaczej piecze. Nastawiam też na kilka minut w międzyczasie nawiew w piekarniku jeśli nie rumienią się. Zbyt długie pieczenie może wpłynąć na zbytnią twardość macy.
Zbyt krótkie pieczenie sprawi, ze wyczuwalna bedzie surowizna mąki.
Poczekaj aż pojawią się większe pęcherzyki na cieście w czasie pieczenia. Myślę, że każdy dopracuje swoją macę na swój sposób. 200st.C - ? Wypróbuj.


Co zrobić kiedy nie wyrobisz się ze zrobieniem surowej macy, czyli ciasta na macę , w ciągu 18 minut?
Absolutnie nie wyrzucaj jej lub absolutnie wyrzuć. 
Upieczesz  po prostu macę tylko nie będzie już pesachowa a zwyczajna zakwaszona ale zwyczajnej nie możesz na czas Pesach i Przaśników trzymać w domu. Zjesz ją albo rozdasz przed Paschą albo sprzedasz - czyli oddasz na wykup. 
Prawdopodobnie kiedy wyrobisz ciasto na mace z większej ilości mąki za jednym razem to część mac będzie pesachowa a kolejne to zwyczajne mace.
To drobna praktyczna uwaga . Piekę jednego dnia tylko mace przeznaczone na Pesach i Przaśniki. 
Ile trzeba napiec tych placków bez kwasu?
Trzeba wziąć pod uwagę ilość dni i ilość osób. Czas tych świąt to 7-8 dni i nie spożywa się niczego co jest kwaszone. 

Jak zrobiłam mace , by zmieścić się w czasie 18 minut ?
Wyrobiłam mąkę z 2 szklanek mąki i 2/3 szklanki ciepłej wody, rozwałkowałam, podziurkowałam, upiekłam. A po upieczeniu brałam kolejną porcję z 2 szklanek mąki ...itd...i upiekłam.  Czyli pieczenie porcjami to dobre rozwiązanie na mace pesachowe. Piękny zapach w czasie pieczenia i chrupkość macy wynagrodzi  wszelki trud . Nie mogę jeść macy pszennej. Poszukam sposobu na macę bezglutenową innym razem. Ale troszkę chrupnęłam.Mace można podarować w prezencie opakowaną w celofan i wstążkę . Bardzo ładnie wygląda.Więcej o macy napiszę jeszcze. Podzielę się z Wami przepisem na mace bezglutenowe i mace smakowe w połączeniu z dodatkami. Te powyższe smakują wybornie.

Przepis wypatrzyłam w "Kuchnia Żydowska" -T.Barowicza ze str.162;

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

wpadnij na komentarz: