To duża chałka z 1 kg.mąki pszennej.To 10 bułeczek otoczonych warkoczem i wetkniętymi między bułeczki i warkocz 10 jajkami w skorupkach ugotowanymi na twardo.
Składniki:
1kg.mąki pszennej;
2,5 szkl.wody;
1 duża płaska łyżka soli Ciechocińskiej - jest mniej słona;
2 płaskie łyżki cukru;
3-4 łyżki oleju lub oliwy;
5 dkg.drożdży.
10 ugotowanych jaj na twardo
Wykonanie . To ciasto na chałkę z 1 kg. mąki :
a) Z jednej robimy 10 bułeczek, które układamy w dwóch rzędach na środku dużej blachy.
b) Drugą część ciasta dzielimy na 3 części i robimy wieniec-warkocz na tyle długi, by otoczył te 10 bułeczek. Jajka w skorupkach są ugotowane na twardo i umieszczamy je między bułeczkami a warkoczem - w dwóch rzędach.
Posmaruj chałkę wodą z cukrem lub rozbełtanym jajkiem.
Czekamy aż chałka na blaszce niemal podwoi objętość (ok. 30-45 min.) i wkładamy na 20 min. do nagrzanego piekarnika 200st.C. Uważaj, żeby zbytnio nie wyrosła przed włożeniem do piekarnika, bo po włożeniu do piekarnika może lekko opaść.
Mała porada:
Jeśli opadnie ciasto przed włożeniem do piekarnika to potrząśnij blachą i lekko ciastem i poczekaj aż znowu urośnie. Inne wyjście? Zbierz ciasto z blachy i ponownie zagnieć i ułóż chałkę na blaszce tylko nie dopuść tym razem do przerośnięcia. Czasami lepiej wcześniej włożyć do piekarnika ciasto niż zbyt późno.
Jeśli opadnie ciasto przed włożeniem do piekarnika to potrząśnij blachą i lekko ciastem i poczekaj aż znowu urośnie. Inne wyjście? Zbierz ciasto z blachy i ponownie zagnieć i ułóż chałkę na blaszce tylko nie dopuść tym razem do przerośnięcia. Czasami lepiej wcześniej włożyć do piekarnika ciasto niż zbyt późno.
Mała porada :kiedy zacznie rosnąć ciasto na blaszce to delikatnie sprawdź i "dokręć" jajka w chałkę, bo mogą być wypychane do góry i jak wstawisz do piekarnika to wypadną ze swoich miejsc.
Możesz podać chałkę na dwa sposoby : z jajkami w skorupkach lub jajkami bez skorupek. Po wystudzeniu chałki trzeba wyjąć jajka i obrać ze skorupek a potem ponownie je włożyć do gotowych miejsc w chałce. O tyle jest to wygodniejsze dla gości, że nie muszą trudzić się obieraniem i składowaniem skorupek. Poniżej chałka z jajkami bez skorupek. Możesz ściąć czubki i udekorować majonezem lub pastą. Chałkę raczej dzieli się na cząstki niż kroi. Ale to już zdecyduj sam.
Powyżej chałka z jajkami bez skorupek.
A to schemat chałki 10 przykazań. Jeśli chcesz skopiuj go sobie i wypróbuj ten przepis. Chałka zajmuje sporo miejsca na stole, ale jest efektowna i pięknie wygląda. Ta chałka zastąpi na stole podane tradycyjne pieczywo. Ilość chałki z 1 kg. mąki wg.powyższego przepisu odpowiada = 2 chleby lub 2 duże chałki.
Chałkę możesz zmodyfikować dodając trochę mleka np. 1/2 szklanki mleka zamiast 1/2 szklanki wody. Możesz dodać 1-2 łyżki śmietany. Zmieni to trochę smak i lekko wybieli ciasto. Jeśli ktoś stosuje kuchnię izraelską, w myśl tej sztuki gotowania, nie można chałki na mleku podawać równocześnie z daniami mięsnymi czy wędliną.
Najlepsza podana w dniu pieczenia.
Upieczoną i owiniętą w płótno , schowaną w zamkniętym pojemniku w lodówce, możesz przechowywać ją przez 6 dni. Przynajmniej moja tyle wytrzymała.
Jeśli pozostaną resztki chałki możesz je ususzyć i pokruszyć na tartą bułkę lub zalać gorący mlekiem, posłodzić , dodać trochę rodzynek lub niekoniecznie, i już kolejne danie gotowe.
Życzę zdrowia. Melita